Jak nejlépe určit tržní cenu nemovitosti?

25.02.2016

Naceněním každý prodej nemovitosti začíná.Nejčastější chyba prodávajících je v době vysokých cen nemovitostí paradoxně prodej pod cenou. Můžete sice rekordně rychle prodat, protože např. o byty je dnes velký zájem, ale jednou vás bude mrzet, o kolik peněz jste zbytečně přišli. 

Druhým extrémem je cena vyhnaná do výšin, kam kupující ani při vysoké poptávce po nemovitostech dnes nedosáhnou. Absurdně vysoká cena dělá i z atraktivních nemovitostí ležáky, kterým se kupující obloukem vyhýbají.

 Změny v ceně navíc nepůsobí dobře na kupující, kteří sledují nabídku velmi pečlivě. Často totiž čekají na vhodnou nemovitost i měsíce.

Při určení tržní ceny se zohledňuje typ a kvality nemovitosti, potom lokalita a nakonec nabídka a poptávka na trhu. Vždy záleží na materiálních parametrech nemovitosti - výměře, dispozici, nebo typu vlastnictví. Družstevní byty se například prodávají asi o 10 % levněji než v osobním vlastnictví, byty v paneláku až o 30 % levněji než v činžovním domě. Cena jde dolů, když je byt v přízemí, nebo když chybí výtah.

Oproti vývoji cen před ekonomickou krizí ovšem dnes prudce roste význam lokality, což souvisí také s poptávkou a nabídkou na trhu s nemovitostmi. Zatímco v horších lokalitách ceny nemovitostí stagnují, v těch perspektivních rostou prudce vzhůru. A realitní nůžky se rozevírají - nejen mezi kraji, městy a městskými částmi.

Pro tržní odhad ceny tedy potřebujete aktuální cenovou mapu, která by měla navíc zaznamenávat ideálně prodejní ceny v dané lokalitě, které shromažďuje katastr nemovitostí. Ceny nabídkové, jaké vidíme na realitních serverech, se totiž často od skutečných prodejních cen liší. Prodávající nastavují cenu vysoko, ale pak se domlouvají se zájemci na slevě. Za jakou cenu se nemovitost ve skutečnosti prodala, se proto na realitních serverech nedozvíte.

Odhadem nemovitostí se zabývá celá řada subjektů. Nezaměňujte však tržní odhad, který vám řekne, za kolik se vaše nemovitost může aktuálně prodat, s administrativním nebo soudním odhadem. Ten se používá například pro banky, když přidělují hypotéku, nebo při počítání daně z nabytí nemovitých věcí. Zaplatíte za něj navíc 2 - 5 tisíc korun a bývá často podhodnocený. Chcete-li dobře prodat, potřebujete odhad tržní.

Naši realitní specialisté srovnávají hodnoty cenových map s databázemi realitních kanceláří a se svými zkušenostmi z terénu. Výsledkem je odhad ceny nemovitosti, se kterou můžete rovnou vstoupit na realitní trh.

Těšíme se na Vás,

Váš tým Realandia. 

 

Právě se nacházíte: Realitní kancelář Brno - REALANDIA Brno s.r.o. > Aktuality > Jak nejlépe určit tržní cenu nemovitosti?
Aktuality
Všechny aktuality